Teatr Wielki w Łodzi

adres: 90-249 Łódź, pl. Dąbrowskiego 1
tel. +48 42 633 99 60 (centr.), +48 42 633 31 86 (BOW), +48 42 631 95 52 (fax)
e-mail: teatr@teatr-wielki.lodz.pl
www.operalodz.com

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2017: 27 500 000 zł (dotacja)
liczba scen: 2
Scena Główna (1074 miejsca), Scena Kameralna (100 miejsc)

czytania, wykłady, itp:
Łódzkie Spotkania Baletowe

Teatr działa od 1954 roku.
dyrektor naczelny: Paweł Gabara (do 31 lipca 2017)
p.o. dyrektora naczelnego: Krzysztof Marciniak (od 1 sierpnia 2017)

zastępca dyrektora d/s artystycznych: Wojciech Rodek, zastępca dyrektora d/s administracyjnych: Maciej Bargiełowski, zastępca dyrektora d/s produkcji: Krzysztof Bogusz, kierownik literacki: Michał Stankiewicz, kierownik baletu: Dominik Muśko, kierownik chóru: Dawid Jarząb, zastępca kierownika chóru: Michał Jan Barański, zastępca kierownika działu literackiego: Iwona Marchewka, specjalista ds. archiwum artystycznego i spotkań pro-OPERA: Katarzyna Jasińska, dyrygent: Marta Kosielska (do 30 kwietnia 2017), pedagodzy baletu: Uran Azymov (do 31 sierpnia 2017), Liubov Bakhareva, Anna Lewandowska, korepetytorzy: Tetyana Dranchuk (do 30 czerwca 2017), Zbigniew Rymarczyk, Taras Hlushko, akompaniator baletu: Elżbieta Bruc, asystenci reżysera: Waldemar Stańczuk, Maria Szczucka-Kudanowska, inspektor baletu: Krzysztof Pabjańczyk
soliści-śpiewacy: Monika Cichocka, Bernadetta Grabias, Anna Kalejta-Siejak, Andrzej Kostrzewski, Zenon Kowalski, Patrycja Krzeszowska, Stanislav Kuflyuk (od 1 września 2016 do 30 czerwca 2017), Agnieszka Makówka, Krzysztof Marciniak, Olga Maroszek, Łukasz Motkowicz, Przemysław Rezner, Patryk Rymanowski, Dominik Sutowicz, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski, Anna Wiśniewska-Schoppa, Joanna Woś, Dorota Wójcik

balet: I soliści – Monika Maciejewska, Gintautas Potockas, Piotr Ratajewski; soliści – Valentyna Batrak, Witold Biegański (do 21 października 2016), Nazar Botsiy, Wojciech Domagała, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Jan Łukasiewicz, Krzysztof Pabjańczyk, Julia Sadowska, Dominik Senator (od 1 września 2016); koryfeje – Agnieszka Białous, Grzegorz Brożek (od 1 września 2016), Aleksandra Gryś, Yuki Itaya, Tomu Kawai, Laura Korolczuk (od 1września 2016), Aneta Kosmowska (Sawicka), Ewa Kowalska-Brodek, Wiktor Krakowiak-Chu, Mateusz Kubiak (od 21 kwietnia 2017), Minori Nakayama, Maciej Pletnia (od 1 września 2016), Anna Pruszyńska-Galvany, Kyrylo Shcherban, Dominik Senator (do 31 sierpnia 2016), Ryo Takaya; tancerze – Alicja Bajorek, Izabela Barbacka, Tom Barnea (do 30 czerwca 2016), Bartosz Białowąs (od 1 września 2016), Lydie Boutfeux, Grzegorz Brożek (do 31 sierpnia 2016), Caroline Bulst (do 29 sierpnia 2016), Claudia Elvetico, Karolina Jaremko, Jakub Jóźwik (od 13 września 2016 do 13 września 2016), Tachibana Koki, Lidia Kolbus, Laura Korolczuk (do 31 sierpnia 2016), Mateusz Kubiak (do 20 kwietnia 2017), Dawid Kucharski, Paweł Kurpiel (od 1 września 2016), Kinga Łapińska, Yukihiro Minamizawa, Matylda Molińska, Boglarka Novak (od 1 września 2016), Riho Okuno, Luna Othnin-Girard, Sakurako Onodera, Hannah Sofo, Bogumiła Sołek, Adrianna Stępień (do 30 czerwca 2018), Gloria Studler (od 1 września 2016), Karolina Urbaniak (od 1 września 2016)

chór: Anna Bacciarelli (Skiba), Michał Barański, Michał Jan Barański, Agorika Basiuras, Agnieszka Białek, Mariusz Budkowski, Marcin Ciechowicz, Magdalena Cierzniewska, Przemysław Cierzniewski, Anna Dylikowska-Dobiec, Krzysztof Dyttus, Szymon Figurski, Zbigniew Gawroński, Maria Gorlach, Ewelina Hrycak, Karolina Jagoda, Dagny Konopacka, Romuald Kisielewski, Teresa Kmiecik-Biernacka, Dominika Kobalczyk, Anna Kobylańska-Przybyła, Wojciech Kryger, Grzegorz Kujawiak, Katarzyna Kuźnik, Zbigniew Kuźnik, Agnieszka Lechocińska, Artur Mleko, Katarzyna Nowacka, Sylwia Nowicka, Beata Olszewska (Suder), Aldona Orzeł-Sztabińska, Justyna Ozdowska, Irena Pietrzak, Katarzyna Pisarek, Krzysztof Pilch, Paulina Pomykała-Przeździecka, Wiesław Rudnicki, Jolanta Sitek, Grzegorz Siwiński, Joanna Skoblewska, Cezary Socha, Andrzej Staniewski, Wojciech Strzelecki, Maria Stuczyńska, Adam Suwald, Anna Szymańska, Bogna Szymańska, Dorota Szymczak-Drygas, Joanna Śmiałkowska, Otylia Świderska, Jakub Telinga, Anna Terlecka-Kierner, Witold Tomczyk, Marek Twardowski, Agnieszka Wasilewska-Stefańska, Izabela Wesołowska, Agnieszka Witkowska, Jadwiga Wiktorska-Zając, Dorota Woźniak, Marzena Zarzycka

inspicjenci: Andrzej Kowalik, Anna Krzemińska, Zbigniew Pawełczyk

Piotr Czajkowski - Eugeniusz Oniegin.

Libretto Piotr Czajkowski, Konstanty Szyłowski, reżyseria Paweł Szkotak, kierownictwo muzyczne Wojciech Rodek, scenografia i reżyseria światła Bruno Schwengl, choreografia Iwona Runowska, kierownictwo chóru Dawid Jarząb, asystent dyrygenta Dawid Jarząb, asystenci reżysera Waldemar Stańczuk, Maria Szczucka.

Obsada: Eugeniusz Oniegin – Stanisław Kuflyuk, Andrzej Kostrzewski, Rafał Songan; Tatiana, starsza siostra – Iwona Sobotka, Anna Wiśniewska-Schoppa, Dorota Wójcik; Leński – Łukasz Gaj, Paweł Skałuba; Olga, młodsza siostra – Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Olga Maroszek; Gremin – Patryk Rymanowski, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski; Łarina, matka Tatiany i Olgi – Agnieszka Makówka, Jadwiga Postrożna; Filipiewna, niania – Olga Maroszek, Jadwiga Postrożna; Triquet, Francuz – Dawid Kwieciński, Krzysztof Marciniak; Rotmistrz – Romuald Kisielewski; Zarecki – Michał Barański, Andrzej Staniewski; Guillot, służący Oniegina – Krzysztof Dyttus.
Premiera: 29 października 2016.
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 5310

Aleksander Tansman - Złote Runo.

Libretto Salvador de Madariaga, reżyseria Maria Sartova, kierownictwo muzyczne Łukasz Borowicz, kostiumy Maria Sartova, dekoracje i reżyseria światła Yves Collet, choreografia Jarosław Staniek, multimedia i wizualizacja Matthieu Mullot, przygotowanie chóru Dawid Jarząb, asystent kierownika muzycznego Rafał Kłoczko, asystent choreografa Karolina Rejnus-Mroczek.

Obsada: Biała Księżniczka – Patrycja Krzeszowska, Alicja Bajorek; Lekkipiszczel – Agnieszka Makówka, Valentyna Batrak; Sokół/Błazen – Łukasz Gaj, Tomu Kawai; Król Strzałwgłówkę – Janusz Ratajczak; Wielki Łowczy Cmentarza Niehonorowanych – Dawid Kwieciński; Szambelan, Rozkoszny – Aleksander Zuchowicz; Premier, Ostrożny Małymózg – Dawid Kwieciński; Minister Sprawiedliwości, Pokrętny Lis – Patryk Rymanowski; Minister Skarbu, Wincenty Długarączka – Robert Ulatowski; Minister Publicznej Rozrywki, Analfabeta Osioł – Aleksander Zuchowicz; Minister Publicznego Porządku, Barbarzyńska Pałka – Aleksander Kunach; Generał Bluźnierczy – Arkadiusz Anyszka; Szef Kościoła kraju Szczęśliwości, Ojciec Rubaszny – Patryk Rymanowski; Odźwierny – Arkadiusz Anyszka; Agitator – Łukasz Motkowicz; Król Mieczy – Robert Ulatowski, Kyrylo Shcherban; Król Maczug – Aleksander Kunach, Gintautas Potockas; Król Złota – Łukasz Motkowicz, Nazar Botsiy; Król Pucharów – Patryk Rymanowski, Wojciech Domagała.
Prapremiera: 2 grudnia 2016 w ramach XI Tansman Festivalu – Międzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych.
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1839

Stanisław Moniuszko - Halka.

Libretto Włodzimierz Wolski, reżyseria Jarosław Kilian, kierownictwo muzyczne Wojciech Rodek, scenografia Jarosław Kilian, kostiumy Weronika Karwowska, choreografia Emil Wesołowski, reżyseria światła Maciej Igielski, projekcje ZOOM MEDIA, kierownictwo chóru Dawid Jarząb, asystent dyrygenta Mieczysław Unger, asystenci reżysera Jerzy Machowski, Waldemar Stańczuk, Maria Szczucka, asystent scenografa Sławomir Szondelmajer, asystent kostiumologa Aleksandra Gąsior.

Obsada: Halka, wieśniaczka – Monika Cichocka, Agnieszka Kuk, Anna Wiśniewska-Schoppa, Dorota Wójcik, Joanna Zawartko; Jontek, góral – Tomasz Kuk, Dominik Sutowicz; Stolnik – Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski; Zofia, jego córka – Aleksandra Borkiewicz, Patrycja Krzeszowska, Joanna Lewińska; Janusz – Arkadiusz Anyszka, Andrzej Kostrzewski, Stanisław Kuflyuk, Łukasz Motkowicz; Dziemba, poufny Stolnika – Patryk Rymanowski; Dudarz, wieśniak ze wsi Janusza – Witold Tomczyk; Góral – Przemysław Cierzniewski, Wojciech Strzelecki; Anioł – Tomasz Jagodziński oraz chór, chór dziecięcy i balet.
Premiera: 21 stycznia 2017.
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 9061

Maciej Pawłowski - Lamaila.

Libretto Liwia Pawłowska, teksty piosenek Anna Nowak-Otto, reżyseria Maciej Pawłowski, choreografia Andrzej Morawiec, kierownictwo muzyczne Tadeusz Płatek, scenografia Grzegorz Policiński, kostiumy Anna Chadaj,  instrumentacja Bogdan Pawłowski, Maciej Pawłowski, reżyseria światła Tomasz Filipiak, reżyseria dźwięku Paweł Zawadzki, animacja video Tomasz Grimm, przygotowanie wokalne Dariusz Grabowski, asystent choreografa Iga Marszałek, konsultant akrobacji Sebastian Błaszczyk, asystenci kostiumologa Agata Malinowska, Elżbieta Panek-Szewczyk.

Obsada: Kaya – Kaja Mianowana, Krystyna Zajkowska; Martin – Martin Fitch, Maciej Tomaszewski; Lamaila – Alicja Bajorek, Minori Nakayama; Namadil – Nazar Botsiy, Maciej Pletnia; Słudzy Lamaili – Izabela Barbacka, Gloria Studer, Yuki Itaya, Dawid Kucharski, Paweł Kurpiel; Słudzy Namadila – Julia Sadowska, Bogumiła Szaleńczyk, Riho Okuno, Bartosz Białowąs, Tomu Kawai; Kwiaty: Floritissima – Valentyna Batrak; Florentissima – Lydie Boutfeux; Falentissima – Claudia Elvetico; Malatissima – Aleksandra Gryś; Wijatissima – Aneta Kosmowska; Hejatissima – Monika Maciejewska-Potockas; Alotissima – Matylda Molińska; Emetissima – Boglarka Novak; Lamotissima – Sakurako Onodera; Gajotissima – Luna Othnin-Girard; Gijotissima – Adrianna Stępień; Wymatissima – Karolina Urbaniak; Zwierzęta: Dominos – Lidia Kolbus; Domakros – Kinga Łapińska; Amedines – Sebastian Błaszczyk; Afalokas – Radosław Grzanka; Avimedes – Jan Łukasiewicz; Gamenados – Dominik Senator; Afikalos – Koki Tachibana; Sawora – Ekaterina Kitaeva-Muśko, Laura Korolczuk; Sługi Sawory – Gintautas Potockas, Kyrylo Shcherban; Kukłaki: Kukaki – Alicja Bajorek, Minori Nakayama; Kekeki – Karolina Jaremko; Kekuki – Ewa Kowalska-Brodek; Kakyki – Aneta Kosmowska; Kukeki – Monika Maciejewska-Potockas; Kakaki – Boglarka Novak; Kykaki – Julia Sadowska; Kukuki – Bogumiła Szaleńczyk; Kakuki – Grzegorz Brożek, Wojciech Domagała; Kekiki – Tomu Kawai; Kikeki – Nazar Botsiy, Maciej Pletnia; Gulgacz – Grzegorz Brożek, Wojciech Domagała; Żony Gulgacza: Duguruga – Dominik Senator; Karugana – Koki Tachibana; Meduzy: Borkama – Walentyna Batrak; Lawrinta – Lydie Boutfeux; Mindaoza – Claudia Elvetico; Grapelna – Matylda Molińska; Rukteoza – Luna Othnin-Girard; Siemanoa – Adrianna Stępień; Mikreota – Karolina Urbaniak; Harrat – Julia Orlikowska, Emilia Szuwalska, Krzysztof Pabjańczyk, Gintautas Potockas, Kyrylo Shcherban; Robociaki – Oliwia Bakalarz, Weronika Cicherska, Aleksandra Gryś; Kubikusy: Hunalag – Claudia Elvetico; Hanalog – Lidia Kolbus; Hinagi – Aneta Kosmowska; Hunaka – Kinga Łapińska; Henati – Matylda Molińska; Hymeki – Boglarka Novak; Hodumi – Luna Othnin-Girard; Hewagi – Sakurako Onodera; Humula – Wiktor Krakowiak-Chu; Hanati – Jan Łukasiewicz; Hedimi – Krzysztof Pabjańczyk; Helogi – Dominik Senator; Hunaki – Koki Tachibana; Hrenales – Justyna Kozulska; Hranolak – Marzena Lesiak-Batko; Hrinomok – Andrzej Molenda; Paproć – Agnieszka Dzikowska, Iwona Drzymała, Aleksandra Gryś, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Laura Korolczuk, Justyna Kozulska, Marzena Lesiak-Batko, Sakurako Onodera, Adrianna Stępień, Karolina Urbaniak, Andrzej Molenda; Planety (duże): Jowisz – Alicja Bajorek, Minori Nakayama; Saturn – Wiktor Krakowiak-Chu; Planety (małe): Merkury – Justyna Adamczyk, Adam Pigłowski; Mars – Wiktoria Baraniak, Magdalena Bożyk, Nicole Bolda; Wenus – Wiktoria Sękowska, Emilia Cichoń; Uran – Aleksandra Muras, Nicole Czajka; Naptun – Maria Szczerbiak, Karolina Graca; Pluton – Patrycja Sujecka, Oliwia Karczmar, Karolina Kresowska; Gilgolaki: Bonot – Adam Pigłowski; Braga – Marta Duszyńska, Patrycja Sujecka; Dayda – Nicole Czajka; Drumma – Julia Nawrocka, Maja Trybus; Famia – Zuzanna Wasiak; Garya – Maria Lenczewska; Giwik – Wiktoria Baraniak, Magdalena Bożyk; Kimi – Maria Szczerbiak; Lari – Jagoda Bednarek; Latja – Aleksandra Muras; Linzo – Aleksandra Golan, Julia Nowak; Loki – Emilia Cichoń; Mitya – Oliwia Karczmar, Karolina Kresowska; Ratio – Oliwia Bakalarz, Weronika Cicherska; Sargia – Julia Orlikowska, Emilia Szuwalska; Walow – Justyna Adamczyk; Walsa – Nicole Bolda; Wini – Karolina Graca; Winre – Wiktoria Sękowska; Koniki morskie – Sebastian Błaszczyk, Radosław Grzanka; Ukwiały – Agnieszka Dzikowska, Marzena Lesiak-Batko, Andrzej Molenda; Syreny – Iwona Drzymała, Justyna Kozulska; Astronom – Marcin Ciechowicz, Michał Kata.
Prapremiera: 25 marca 2017.
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 9135

Georg Friedrich Haendel - Semele.

Libretto William Congreve, reżyseria Eva Buchmann, kierownictwo muzyczne Marcin Wolniewski, choreografia Aleksandra Stanisławska, dekoracje i kostiumy Izabela Stronias, projekcje filmowe Andrzej Szulkowski, przygotowanie chóru Dawid Ber, przygotowanie muzyczne Anna Werecka, współpraca reżyserska Agnieszka Białek, Bartosz Jakóbczak współpraca scenograficzna, Rafał Dobruchowski oraz studenci ASP Wydział Tkaniny i Ubioru, Pracownia Kostiumu Scenicznego: Mateusz Bidziński, Kamila Chobot, Martyna Maria Joniec, Katarzyna Mazurkiewicz, Anna Piechura, Weronika Pietrzak, Katarzyna Strojna, Aleksandra Tyszkowska, Paulina Wojnar, konsultant muzyczny Jan Willem de Vriend, dramaturg Ben Hurkmans, korepetycje muzyczne Tatiana Dranczuk, Małgorzata Micińska, Nadieżda Pawlak, Ewa Szpakowska.

Obsada: Semele – Aleksandra Hanus, Agnieszka Nurzyńska; Jupiter – Dominik Lewandowski, Piotr Pastuszka, Łukasz Szprengiel; Apollo – Dominik Lewandowski, David Stoklosa; Juno – Malwina Borkowicz, Małgorzata Pietrzykowska; Iris – Karolina Benke, Aleksandra Łaska; Somnus/Cadmus – Michał Rudziński, Bartosz Szulc; Ino – Weronika Leśniewska, Agata Szmuk; Athamas – Magdalena Cieślak, Magdalena Dydo; Priest – Szymon Raczkowski; Pasithea – Katarzyna Niedzielska, Dominika Tomczyk; Bachus – Mikołaj Mikołajewski, Wojciech Wiśniewski; balet – Klaudia Branicka, Katarzyna Braszka, Malina Capiga, Zuzanna Dzierzbińska, Joanna Frątczak, Magdalena Krotewicz, Zuzanna Nolbrzak, Adrianna Olbromska, Ewelina Tkaczyk; Chór Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów – Laura Banacka-Sołek, Natalia Budzyńska, Joanna Domańska, Marta Hreskova, Monika Jaworska, Anna Kasprzyk, Aleksandra Klepaczka, Martyna Kobus, Marta Konieczna, Joanna Lewandowska, Katarzyna Mandat, Karina Oset, Monika Rochowiak, Gabriela Soszyńska, Paulina Storka, Joanna Szcześniak, Kinga Ścieszko, Sylwia Teodorowska, Olga Bobrowska, Agnieszka Dobroń, Hanna Jocek, Marcelina Karpowicz, Maria Krawczyk, Joanna Maksymiuk, Joanna Napora, Julia Owczarek, Magdalena Skruczaj, Anna Suska, Karolina Śliwka, Katarzyna Zawłocka, Magdalena Zdzienicka, Zuzanna Ziarnowska, Rafał Bryła, Igor Gabryanczyk, Piotr Heleniak, Mateusz Kamiński, Michał Kubiak, Pimon Lekler, Konrad Orawski, Michał Stępień, Kamil Wrona, Mateusz Bogdalin, Aleksander Brych, Bartłomiej Domański, Kamil Gruszczyński, Adrian Hałaczkiewicz, Bartosz Jakóbczak, Jakub Jelonek, Jakub Jung, Michał Kawecki, Maciej Lewy, Piotr Mika, Szymon Panek, Kosma Szust, Maciej Tobera, Jacek Wendler, Filip Wojciechowski, Damian Wyrzykowski.
Premiera: 21 kwietnia 2017. Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego i Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Feliksa Parnella.
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1623

Aram Chaczaturian - Spartakus.

Libretto Nikołaj Wołkow, opracowanie libretta Kirill Simonov, choreografia Kirill Simonov, kierownictwo muzyczne Wojciech Rodek, scenografia Pavol Juráš, reżyseria światła Grzegorz Policiński, projekcje Versus Group, asystent dyrygenta Dawid Jarząb, asystenci choreografa Oleksii Zaritskyi, Anna Fronczek, Uran Azimow.

Obsada: Spartakus – Maciej Pletnia, Gintautas Potockas, Dominik Senator, Koki Tachibana; Krassus – Nazar Botsiy, Wiktor Krakowiak-Chu, Dominik Senator; Egina – Valentyna Batrak, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Minori Nakayama, Riho Okuno; Frygia – Alicja Bajorek, Ekaterina Kitaeva-Muśko, Monika Maciejewska-Potockas, Bogumiła Szaleńczyk; Harmodius – Wiktor Krakowiak-Chu, Gintautas Potockas, Dominik Senator, Koki Tachibana oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Wielkiego.
Premiera: 17 czerwca 2017.
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2833

Giuseppe Verdi - Nabucco

Premiera: 24 października 1987
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1969

Gray Veredon - Ziemia obiecana

Premiera: 22 maja 1999
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2455

Georges Bizet - Carmen

Premiera: 18 listopada 2006
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 2203

Gioacchino Rossini - Kopciuszek

Premiera: 12 maja 2007
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 3236

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Premiera: 18 października 2008
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 5390

Frederick Loewe - My Fair Lady

Premiera: 2 października 2009
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 2197

Bogdan Pawłowski - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Premiera: 28 stycznia 2011
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2848

Giacomo Puccini - Madama Butterfly

Premiera: 22 czerwca 2013
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1548

Ludwig Minkus - Don Kichot

Premiera: 26 października 2013
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1631

Stanisław Moniuszko - Straszny dwór

Premiera: 18 października 2014
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2756

Giuseppe Verdi - Trubadur

Premiera: 24 listopada 2014
Liczba spektakli:
Liczba widzów:

Richard Wagner - Holender Tułacz

Premiera: 24 stycznia 2015
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1102

Johann Strauss - Baron cygański

Premiera: 21 marca 2015
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2339

Wolfgang Amadeusz Mozart - Don Giovanni

Premiera: 21 listopada 2015
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1712

Johann Strauss - Noc w Wenecji

Premiera: 29 stycznia 2016
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 4406

Giacomo Puccini - Turandot

Premiera: 13 maja 2016
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 5479

Igor Stawiński/Wojciech Kilar - Święto wiosny/krzesany

Premiera: 18 czerwca 2016
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 5093

koncerty z cyklu "nie tylko opera" -

Premiera:
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 1787

koncerty -

Premiera:
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 6896

Wyjazdy krajowe:

Spartakus

Data: Czerwiec 2017
Miejce: XXIV Łódzkie Spotkania Baletowe
Miasto: Łódź

Turandot

Data: 17 września 2016
Miejce: XXVI Festiwal im. Adama Didura
Miasto: Sanok

Złote Runo

Data: 2 grudnia 2016
Miejce: Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych TANSMAN
Miasto: Łódź

Wyjazdy zagraniczne:

Nadzwyczajna Złota Maska dla Święta wiosny/Krzesanego za śmiałe i udane wprowadzenie choreografii Marthy Graham w połączeniu z choreografią Henryka Konwińskiego; Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego dla Patrycji Kubit-Krzeszowskiej za całokształt działalności i dla Waldemara Szelągowskiego z okazji 45-lecia pracy artystycznej; II nagroda oraz nagroda wspólna prof. Stanisława Krawczyńskiego, firmy Yamaha Music Europe i Wydawnictwa Muzycznego DUX dla Olgi Leonkiewicz w VII Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Krakowie; nagroda za działalność pedagogiczną oraz Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla Bogumiły Szaleńczyk na XX Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku; Tytuł Honorowego Obywatela Łodzi dla Joanny Woś; nagroda dla najważniejszego wydarzenia w plebiscycie Łódzkie Sukcesu dla spektaklu Semele; Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza choreografia dla Henryka Konwińskiego.