Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

adres: 31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 5
tel. +48 12 421 29 77 (sekr.), +48 12 422 85 66 (centr.), +48 12 422 80 20, +48 12 292 75 11, +48 12 422 40 40 (rezerwacja biletów), +48 12 421 33 53 (fax)
e-mail: sekretariat@stary.pl, promocja@stary-teatr.pl
www.stary.pl

status organizacyjny: teatr narodowy
budżet roczny 2017:
liczba scen: 4
Duża Scena (325 miejsc); Scena Kameralna, ul. Starowiślna 21 (256 miejsc); Strefa BE (60 miejsc); Nowa Scena (90 miejsc)

MICET Muzeum Interaktywne - Centrum Edyukacji Teatralnej

Inauguracyjne przedstawienie teatru krakowskiego odbyło się 20 października 1781 roku. Teatr funkcjonował do 1893. Reaktywowany po II wojnie światowej w styczniu 1945.
dyrektor: Jan Klata (do 31 sierpnia 2017), Marek Mikos (od 1 września 2017)

zastępca dyrektora d/s technicznych i administracyjnych: Aleksander Nowak, pełnomocnik dyrektora d/s organizacyjnych i współpracy międzynarodowej: Anna Lewanowicz, kierownik muzyczny: Mieczysław Mejza, sekretariat literacki: Elżbieta Bińczycka, Agnieszka Fryz-Więcek, dramaturdzy: Szymon Adamczyk (do 31 sierpnia 2017), Agata Dąbek (od 210 października 2016)

aktorzy: Bartosz Bielenia, Bolesław Brzozowski, Bogdan Brzyski, Iwona Budner, Maciej Charyton, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Marcin Czarnik, Lidia Duda, Krystian Durman (od 11 stycznia 2017), Anna Dymna, Monika Frajczyk, Małgorzata Gałkowska, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Grzegorz Grabowski, Mieczysław Grąbka, Aldona Grochal, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (do 30 września 2016), Rafał Jędrzejczyk, Zygmunt Józefczak, Ewa Kaim, Zbigniew Wiktor Kaleta, Urszula Kiebzak, Ewa Kolasińska, Zbigniew Kosowski, Paweł Kruszelnicki, Katarzyna Krzanowska, Radosław Krzyżowski, Ryszard Łukowski (do 30 czerca 2017), Michał Majnicz, Beata Malczewska, Adam Nawojczyk, Marta Nieradkiewicz, Marta Ojrzyńska, Beata Paluch, Błażej Peszek, Jaśmina Polak, Dorota Pomykała, Paulina Puślednik, Anna Radwan, Jacek Romanowsk, Zbigniew Ruciński, Dorota Segda, Krzysztof Stawowy, Marta Ścisłowicz, Krzysztof Zarzecki (do 31 grudnia 2016), Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki

inspicjenci-suflerzy: Katarzyna Gaweł, Iwona Gołębiowska, Zbigniew St. Kaleta, Hanna Nowak, Ewa Wrześniak

Witold Gombrowicz - Kosmos.

Adaptacja i reżyseria Krzysztof Garbaczewski, scenografia Aleksandra Wasilkowska, kostiumy Svenja Gassen, muzyka Jan Duszyński, reżyseria światła Bartosz Nalazek, video Robert Mleczko, choreografia Izabela Szostak, asystenci reżysera Zbigniew S. Kaleta, Wiktor Bagiński.

Obsada: Małgorzata Gorol, Jaśmina Polak, Marta Ścisłowicz, Maciej Charyton, Roman Gancarczyk, Paweł Kruszelnicki, Błażej Peszek.
Premiera: 19 listopada 2016 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 28
Liczba widzów: 6318

Martín Caparrós - Głód.

Przekład Marta Szafrańska-Brandt, reżyseria Aneta Groszyńska, adaptacja i dramaturgia Jan Czapliński, scenografia i kostiumy Tomasz Walesiak, muzyka Jerzy Rogiewicz, konsultacja choreograficzna Katarzyna Zielonka, światło Adam Zapała, asystent reżysera Ewa Wrześniak.

Obsada: Urszula Kiebzak, Katarzyna Krzanowska, Szymon Czacki, Małgorzata Biela.
Premiera: 17 grudnia 2016 na Nowej Scenie.
Liczba spektakli: 23
Liczba widzów: 1930

Paweł Demirski - Triumf woli.

Reżyseria Monika Strzępka, dramaturgia Paweł Demirski, scenografia Martyna Solecka, kostiumy Arek Ślesiński, muzyka Stefan Wesołowski, ruch sceniczny Jarosław Staniek, video Robert Mleczko, asystent reżysera Hanna Nowak.

Obsada: Dumny i Wściekły – Juliusz Chrząstowski; Człowiek, który nie umiał mówić o sobie dobrze/Brat McDonald 2 – Marcin Czarnik; Yoga Śmiechu/Songhoy Blues – Monika Frajczyk; Dashrath Manjhi 'Mountain Man'/Zły Wilk 2 – Radosław Krzyżowski; Górnik/Dobry Wilk 2 – Michał Majnicz; Wuj McDonald – Adam Nawojczyk; Mongolski Chłopiec – Marta Nieradkiewicz; Rachel Carson – Dorota Pomykała; Wróżka/Zły Wilk 1 – Anna Radwan; Katherine Switzer/Dobry Wilk 1 – Dorota Segda; Samoańska Reprezentacja w piłkę nożną – Małgorzata Zawadzka; William Szekspir – Krzysztof Zawadzki; Gays Support The Miners/Brat McDonald 1 – Krystian Durman.
Prapremiera: 31 grudnia 2016 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 5241

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Szewcy.

Adaptacja Justyna Sobczyk, Justyna Lipko-Konieczna, reżyseria Justyna Sobczyk, dramaturgia Justyna Lipko-Konieczna, scenografia, kostiumy i reżyseria światła Justyna Łagowska, muzyka Dominik Strycharski, choreografia Justyna Wielgus, asystent reżysera Ewa Wrześniak.

Obsada: Prokurator Robert Scurvy – Małgorzata Zawadzka; Czeladnik I – Martyna Krzysztofik; Dziewka Bosa – Anna Komorek; Czeladnik II – Szymon Czacki; Hiper-Robociarz – Krzysztof Globisz; Księżna Irina Wsiewołodna Zbereźnicka-Podberezka – Radosław Krzyżowski; Sajetan Tempe, majster szewski – Michał Majnicz; Gnębon Puczymorda – Paweł Kudasiewicz; Fierdusieńko – Ireneusz Buchich de Divan.
Premiera: 11 marca 2017 na Nowej Scenie.
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 573

Joël Pommerat - Kopciuszek.

Przekład Maryna Ochab, adaptacja i reżyseria Anna Smolar, scenografia i kostiumy Anna Met, muzyka Natalia Fiedorczuk, muzyka na żywo Dominika Korzeniecka, reżyseria światła Rafał Paradowski, ruch sceniczny Paweł Sakowicz, elementy iluzjonistyczne Filip Piestrzeniewicz, asystent scenografa Magda Flisowska, asystent reżysera Zbigniew W. Kaleta.

Obsada: Macocha – Małgorzata Gałkowska; Młodziutka Dziewczyna – Jaśmina Polak; Wróżka, Młodziutki Książę – Bartosz Bielenia; Młodsza Siostra – Małgorzata Gorol; Starsza Siostra – Marta Ścisłowicz; Ojciec, Król – Zbigniew W. Kaleta.
Premiera: 24 marca 2017 na Scenie Kameralnej.
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 4007

Stanisław Wyspiański - Wesele.

Adaptacja i reżyseria Jan Klata, scenografia, kostiumy i reżyseria światła Justyna Łagowska, choreografia Maćko Prusak, muzyka FURIA, konsultacja dramaturgiczna Rafał Węgrzyniak, asystent reżysera Katarzyna Gaweł, asystent scenografa Piotr Halter.

Obsada: Gospodarz – Juliusz Chrząstowski; Gospodyni – Beata Paluch; Pan Młody – Radosław Krzyżowski; Panna Młoda – Monika Frajczyk; Dziad/Upiór – Ryszard Łukowski; Poeta – Zbigniew W. Kaleta; Dziennikarz – Roman Gancarczyk; Maryna – Jaśmina Polak; Zosia – Anna Radwan; Haneczka – Ewa Kaim; Ksiądz – Bartosz Bielenia; Jasiek – Krystian Durman; Jasiek – Andrzej Kozak; Rachel – Katarzyna Krzanowska; Kuba – Grzegorz Grabowski; Kacper – Maciej Charyton; Radczyni – Anna Dymna; Klimina – Elżbieta Karkoszka; Czepiec – Krzysztof Zawadzki; Żyd – Mieczysław Grąbka; Stańczyk – Jan Peszek, Edward Linde-Lubaszenko; Wernyhora – Zbigniew Ruciński; Rycerz Czarny – Małgorzata Gorol; Hetman – Zbigniew Kosowski; Chochoł – Michał Kuźniak; Kosynierzy – Mikołaj Głowacki, Janusz Jarecki, Grzegorz Sterliński, Krzysztof Szczygieł, Wojciech Szczygieł, Sławomir Wojciechowski.
Premiera: 12 maja 2017 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 4178

Wszystko zmyślone.

Scenariusz i reżyseria Anna Karasińska, współpraca dramaturgiczna Magda Rydzewska, scenografia i kostiumy Paula Grocholska, choreografia Magdalena Ptasznik, reżyseria światła Szymon Kluz, asystent reżysera Iwona Gołębiowska.

Obsada: Monika Frajczyk, Ewa Kolasińska, Katarzyna Krzanowska, Bartosz Bielenia, Zbigniew Kosowski.
Premiera: 23 czerwca 2017 na Nowej Scenie.
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 340

Thomas Bernhard - Rodzeństwo

Premiera: 19 października 1996
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 2247

Stanisław Radwan - Opera mleczana

Premiera: 9 marca 2003
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 1253

Ajschylos - Oresteja

Premiera: 25 lutego 2007
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1141

blogi.pl

Premiera: 26 września 2008
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 1075

wg Henryka Sienkiewicza - Trylogia

Premiera: 21 lutego 2009
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 2633

Franciszek Bohomolec - Pijacy

Premiera: 26 kwietnia 2009
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 1516

Dorota Masłowska - Paw królowej

Premiera: 27 października 2012
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 959

Michał Kmiecik - Być jak Steve Jobs

Premiera: 21 czerwca 2013
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 646

Paweł Demirski - Bitwa warszawska 1920

Premiera: 22 czerwca 2013
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 2573

August Strindberg - Do Damaszku

Premiera: 5 października 2013
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 2432

Stanisław Wyspiański - Akropolis

Premiera: 30 listopada 2013
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 653

Jasieński

Premiera: 21 lutego 2014
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 714

Christopher Marlowe - Edward II

Premiera: 31 maja 2014
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1057

Alfred Jarry - Król Ubu

Premiera: 25 października 2014
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1676

Tadeusz Różewicz - Stara kobieta wysiaduje

Premiera: 25 października 2014
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 833

Paweł Demirski - nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!

Premiera: 20 listopada 2014
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 2774

William Shakespeare - Król Lear

Premiera: 19 grudnia 2014
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 4062

Jolanta Janiczak - Sprawa Gorgonowej

Premiera: 28 marca 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 928

Michał Buszewicz z zespołem technicznym - Kwestia techniki

Premiera: 11 kwietnia 2015
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 759

Martin Heckmanns - Ojciec matka tunel strachu

Premiera: 22 maja 2015
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 1671

William Shakespeare - Hamlet

Premiera: 13 czerwca 2015
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 3368

Henrik Ibsen - Wróg ludu

Premiera: 3 października 2015
Liczba spektakli: 31
Liczba widzów: 12259

Antoni Czechow - Płatonow

Premiera: 19 grudnia 2015
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 2870

Michał Buszewicz - Książka telefoniczna

Premiera: 19 marca 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 430

Elfriede Jelinek - Podopieczni

Premiera: 9 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 2622

Dekalog

Premiera: 27 maja 2016
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1414

Wyjazdy krajowe:

nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!

Data: 3 grudnia 2016
Miejce: Festiwal Dramatu
Miasto: Wrocław

Paw królowej

Data: 10 października 2016
Miejce: Olimpiada Teatralna "Świat miejscem prawdy"
Miasto: Wrocław

Podopieczni

Data: 13 listopada 2016
Miejce: XVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"
Miasto: Katowice

Podopieczni

Data: Grudzień 2016
Miejce: IX Boska Komedia
Miasto: Kraków

Podopieczni

Data: 4 kwietnia 2017
Miejce: XXXVII Warszawskie Spotkania Teatralne
Miasto: Warszawa

Triumf woli

Data: 4 marca 2017
Miejce: XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Miasto: Łódź

Triumf woli

Data: 10 kwietnia 2017
Data powrotu: 11 kwietnia 2017
Miejce: XXXVII Warszawskie Spotkania Teatralne
Miasto: Warszawa

Triumf woli

Data: 21 maja 2017
Miejce: XII Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
Miasto: Gdynia

Wesele

Data: 29 czerwca 2017
Miejce: IX Wybrzeże Sztuki
Miasto: Gdańsk

Wróg ludu

Data: 25 września 2016
Data powrotu: 26 września 2016
Miejce: Teatr Miejski
Miasto: Świdnica

Wróg ludu

Data: 12 listopada 2016
Miejce: XVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"
Miasto: Katowice

Wróg ludu

Data: 20 listopada 2016
Miejce: III Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Festiwal Nowego Teatru
Miasto: Rzeszów

Wróg ludu

Data: 23 listopada 2016
Miejce: IV Festiwal Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny
Miasto: Warszawa

Wróg ludu

Data: Grudzień 2016
Miejce: IX Boska Komedia
Miasto: Kraków

Wróg ludu

Data: 28 maja 2017
Miejce: X Europejskie Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi"
Miasto: Poznań

Wyjazdy zagraniczne:

Hamlet

Data: 11 września 2016
Miejce: XXIV International Festival Theatre
Miasto: Pilzno
Kraj: Czechy

Król Lear

Data: 4 listopada 2016
Data powrotu: 6 listopada 2016
Miejce: Beijing People's Art Theatre
Miasto: Pekin
Kraj: Chiny

Rodzeństwo

Data: 13 grudnia 2016
Data powrotu: 18 grudnia 2016
Miejce: Festival d'Automne Paris
Miasto: Paryż
Kraj: Francja

Wróg ludu

Data: 18 października 2016
Data powrotu: 19 października 2016
Miejce: Wuzhen Theatre Festival
Miasto: Wuzhen
Kraj: Chiny

Wróg ludu

Data: 13 czerwca 2017
Miejce: Miedzynarodowy festiwal Słowackiego Narodowego Teatru Eurokontekst.sk
Miasto: Bratysława
Kraj: Słowacja

Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy dla Jana Klaty za spektakl Wróg ludu na XVIII Ogólnopolskim Festwialu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach; nagroda indywidualna za wyraziste i odważne prowadzenie roli Doktora Stockmana dla Juliusza Chrząstowskiego, wyróżnienie aktorskie za rolę Petry dla Moniki Frajczyk, oraz wyróżnienie dla Roberta Piernikowskiego za muzykę do spektaklu Wróg ludu na III Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych. Festiwalu Nowego Teatru; Nagroda Publiczności za najlepszy spektakl dla Triumfu woli na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi i XII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni; nagroda dla Pawła Miśkiewicza za spektakl Podopieczni w plebiscycie czytelników poratlu onet.pl O!Lśnienia; Złota Maska dla najpopularniejszego aktora Radosława Krzyżowskiego; Nagroda Teatralna Ludwik 2016 w kategoprii najlepsza aktorka dla Doroty Segdy za rolę Katherin Switzer/Dobry wilk 1 w Triumfie woli, w kategorii najlepsza scenografia dla Barbary hanickiej za Podopiecznych i w kategorii partnerska rola męska dla Romana Gancarczyka za role Leona w Kosmosie; Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego dla Ewy Kaim; Talent Trójki dla Jaśminy Polak; nagroda za najlepszą rolę męską dla Juliusza Chrząstowskiego za rolę w spektaklu Wróg ludu i nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską dla Jana Peszka w spektaklu Podopieczni, oraz nagroda za najlepszą scenografię do spektaklu Podopieczni na IX Boskiej Komedii w Krakowie.