Teatr Wybrzeże

adres: 80-834 Gdańsk, ul. św. Ducha 2
tel. +48 58 301 70 21 (centr.), +48 58 301 18 36 (sekr.), +48 58 301 20 46 (fax), +48 58 301 13 28 (kasa), +48 58 551 50 40 (kasa)
e-mail: sekretariat@teatrwybrzeze.pl
www.teatrwybrzeze.pl

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2017: 11 648 000 zł (dotacje), 4 969 000 zł (wpływy)
liczba scen: 5
Duża Scena (160–408 miejsc); Czarna Sala im. Stanisława Hebanowskiego (50–70 miejsc); Malarnia, ul. Teatralna 2 (100 miejsc); Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej, Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 30 (105–145 miejsc); w miesiącach letnich spektakle grane także na Letniej Scenie w Pruszczu Gdańskim w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria (700-900 miejsc)

Dyskusyjny Klub Teatralny, Teatr przy stole/stół przy Wybrzeżu, Lekcje Niegrzeczności, lekcje teatralne, warsztaty krytyki teatralnej, zwiedzanie teatru, Escape Room Zaginione Rekwizyty, gra terenowa Śladami Ducha Teatru
Wybrzeże Sztuki

Teatr rozpoczął działalność w 1946 roku. Aktualnie trwają prace budowlane nad powstaniem nowej sceny Nowa Apteka.
dyrektor: Adam Orzechowski

zastępca dyrektora ds. programowych, kierownik literacki: Cezary Niedziółka, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, główny księgowy: Grażyna Florek, reżyserzy: Michał Derlatka (od 1 października 2016), Ewelina Marciniak, Grzegorz Wiśniewski, Rudolf Zioło, scenograf: Magdalena Gajewska, dramaturg: Michał Kurkowski (od 5 października 2016), Radosław Paczocha (od 14 października 2016) specjalista ds. edukacji: Weronika Łucyk
aktorzy: Dorota Androsz, Mirosław Baka, Justyna Bartoszewicz, Piotr Biedroń, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Agata Bykowska, Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Chys, Katarzyna Dałek, Katarzyna Figura, Krzysztof Gordon (dood 31 sierpnia 2016), Magdalena Gorzelańczyk (od 4 maja 2017), Jerzy Gorzko, Sylwia Góra-Weber, Grzegorz Gzyl, Marta Herman, Michał Jaros, Ewa Jendrzejewska, Anna Kaszuba (do 30 września 2016), Katarzyna Kaźmierczak, Anna Kociarz, Dorota Kolak, Maciej Konopiński, Michał Kowalski, Mirosław Krawczyk, Joanna Kreft-Baka, Jacek Labijak, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Katarzyna Z. Michalska, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marcin Miodek, Jakub Mróz, Marzena Nieczuja-Urbańska, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek (od 20 października 2016), Zbigniew Olszewski, Małgorzata Oracz, Grzegorz Otrębski (od 20 stycznia 2017), Cezary Rybiński, Maciej Szemiel, Marek Tynda, Jarosław Tyrański, Piotr Witkowski

inspicjenci: Jerzy Gutarowski, Joanna Januszewska, Jerzy Kosiła, Agnieszka Szczepaniak, Katarzyna Wołodźko

Michel Houellebecq - Mapa i terytorium.

Przekład, adaptacja i dramaturgia Jan Czapliński, reżyseria Ewelina Marciniak, scenografia, kostiumy i reżyseria światła Katarzyna Borkowska, muzyka na żywo Justyna Święs, Wojciech Urbański, pedagog teatru Sebastian Świąder, video Filip Załuska, asystent scenografa Paula Grocholska, asystent reżysera Michał Jaros.

Obsada: Jed Martin/Jasselin – Piotr Biedroń, Marek Tynda; Olga Szeremojowa – Katarzyna Dałek; Jean-Pierre Martin – Krzysztof Matuszewski; Michel Houellebecq – Michał Jaros; Franz Teller – Jacek Labijak; Marylin/Przedmiot – Magdalena Boć; Jeff Koons – Mateusz Radoch; Damien Hirst – Piotr Zamudio-Zeidler; Alter ego Jeda – Piotr Burdzel; Alter ego Ojca – Patryk Makowski; Alter ego Olgi – Victoria Makowska; Helene – Justyna Święs.
Premiera: 14 października 2016 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 15
Liczba widzów: 1968

Antoni Czechow - Wiśniowy sad.

Przekład Jerzy Jarocki, reżyseria Anna Augustynowicz, scenografia Marek Braun, kostiumy Wanda Kowalska, opracowanie muzyczne Jacek Wierzchowski, reżyseria światła Krzysztof Sendke, asystenci reżysera Piotr Chys, Kamil Balcerczyk.

Obsada: Lubow Raniewska – Dorota Kolak; Ania – Katarzyna Z. Michalska; Waria – Marta Herman; Leonid Gajew – Michał Kowalski; Jermołaj Łopachin – Marcin Miodek; Piotr Trofimow – Piotr Chys; Boris Simieonow-Piszczyk – Grzegorz Gzyl; Szarlotta Iwanowna – Sylwia Góra-Weber; Siemion Jepichodow – Maciej Konopiński; Duniasza – Agata Bykowska; Firs – Krzysztof Gordon; Jasza – Piotr Witkowski; Przechodzień – Jakub Nosiadek.
Premiera: 16 grudnia 2016 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 20
Liczba widzów: 6401

Radosław Paczocha - Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta.

Reżyseria Adam Orzechowski, scenografia i reżyseria światła Magdalena Gajewska, muzyka Marcin Mirowski, asystenci reżysera Michał Jaros, Wioleta Ochocka.

Obsada: Dorota Androsz, Agata Bykowska, Katarzyna Dałek, Marta Herman, Katarzyna Z. Michalska, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Mirosław Krawczyk, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Jakub Mróz, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Zbigniew Olszewski, Grzegorz Otrębski, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Piotr Witkowski.
Premiera: 7 kwietnia 2017 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 13
Liczba widzów: 2550

Lee Hall - Zakochany Szekspir.

Przekład Małgorzata Semil, reżyseria Paweł Aigner, scenografia Magdalena Gajewska, kostiumy Zofia de Ines, muzyka Paddy Cunneen, ruch sceniczny Karolina Garbacik, szermierka Rafał Domagała, asystent reżysera Cezary Rybiński.

Obsada: Michał Jaros, Marta Herman, Marek Tynda, Grzegorz Gzyl, Cezary Rybiński, Robert Ninkiewicz, Małgorzata Brajner, Grzegorz Otrębski, Piotr Biedroń, Piotr Łukawski, Marcin Miodek, Małgorzata Oracz, Agata Bykowska, Piotr Chys, Zbigniew Olszewski, Ignacy Białas, Bartosz Dwojakowski, Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Maciej Szemiel, Jakub Nosiadek, pies Tuman.
Premiera: 30 czerwca 2017. Spektakl zrealizowany w koprodukcji z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim.
Liczba spektakli: 37
Liczba widzów: 15778

Tracy Letts - Mary Page Marlowe.

Przekład Małgorzata Semil, reżyseria Adam Orzechowski, scenografia Magdalena Gajewska, dramaturgia Radosław Paczocha, muzyka Marcin Nenko, video Marek Zygmunt, konsultacja ruchu scenicznego Wioleta Fiuk, asystent reżysera Agnieszka Szczepaniak.

Obsada: Mary Page Marlowe, 19 lat – Magdalena Gorzelańczyk; Mary Page Marlowe, 27 lat – Katarzyna Z. Michalska; Mary Page Marlowe, 36 lat – Katarzyna Kaźmierczak; Mary Page Marlowe, 40 lat – Monika Chomicka-Szymaniak; Mary Page Marlowe, 44 lata – Sylwia Góra-Weber; Mary Page Marlowe, 50 lat – Ewa Jendrzejewska; Mary Page Marlowe, 63 lata – Maria Mielnikow-Krawczyk; Mary Page Marlowe, 69 lat – Marzena Nieczuja Urbańska; Wendy Gilbert – Magdalena Gorzelańczyk; Lorna – Sylwia Góra-Weber; Andy – Mirosław Krawczyk; Ed Marlowe – Grzegorz Otrębski; Roberta Marlowe, 19 lat – Katarzyna Z. Michalska; Roberta Marlowe, 32 lata – Katarzyna Kaźmierczak; Psychoterapeutka – Ewa Jendrzejewska; Pielęgniarka – Monika Chomicka-Szymaniak; Ray – Krzysztof Matuszewski; Dan – Marek Tynda; Mary Page Marlowe, 12 lat – Zuzanna Tynda; Louis Gilbert – Bartosz Dwojakowski.
Prapremiera: 14 lipca 2017 na Dużej Scenie.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1783

Samantha Ellis - Randka z feministą.

Przekład Elżbieta Woźniak, reżyseria Michał Derlatka, scenografia Magdalena Gajewska, opracowanie muzyczne Joanna Sówka Sowińska, opracowanie tekstu Michał Kurkowski, asystenci reżysera Anna Kociarz, Joanna Kreft-Baka.

Obsada: Kate, Morag, Carina – Anna Kociarz, Joanna Kreft-Baka; Steve, Joe, Ross – Maciej Konopiński, Krzysztof Matuszewski.
Prapremiera: 15 lipca 2017 na Scenie Letniej.
Liczba spektakli: 23
Liczba widzów: 5887

Fado

Premiera: 9 października 2003
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 146

Alan Ayckbourn - Intymne lęki

Premiera: 15 grudnia 2006
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 717

Charles Ludlam - Tajemnicza Irma Vep

Premiera: 25 lipca 2009
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 1266

Philip Osment - Nasi najdrożsi

Premiera: 27 marca 2010
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 635

Fatum

Premiera: 3 lipca 2010
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 96

Adolf Nowaczyński - Willkommen w Zoppotach

Premiera: 1 lipca 2011
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 854

Doris Lessing - Na początku był dom

Premiera: 28 października 2011
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 840

Radosław Paczocha - Faza delta

Premiera: 13 stycznia 2012
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 420

Michele Riml - Seks dla opornych

Premiera: 20 stycznia 2012
Liczba spektakli: 23
Liczba widzów: 5567

Billy van Zandt, Jane Milmore - skrzynk@ pandory

Premiera: 14 lipca 2012
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 675

Nikołaj Kolada - Baba Chanel

Premiera: 10 sierpnia 2012
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 933

Elfriede Jelinek - Amatorki

Premiera: 24 listopada 2012
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 848

Arthur Miller - Czarownice z Salem

Premiera: 24 kwietnia 2013
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 2341

(G)dzie-ci faceci

Premiera: 22 czerwca 2013
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 1559

Jonathan Swift - Podróże Guliwera

Premiera: 5 lipca 2013
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 240

Noël Coward - Seans

Premiera: 4 października 2013
Liczba spektakli: 18
Liczba widzów: 2200

Antoni Czechow - Płatonow

Premiera: 26 października 2013
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 676

Radosław Paczocha - Broniewski

Premiera: 27 czerwca 2014
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 2086

Derek Benfield - Akt równoległy

Premiera: 16 sierpnia 2014
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 1611

Jelena Griemina - Dwóch w twoim domu

Premiera: 24 sierpnia 2014
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 142

Nikołaj Kolada - Statek szaleńców

Premiera: 29 sierpnia 2014
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 735

Fryderyk Schiller - Maria Stuart

Premiera: 26 września 2014
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 3231

Gabriela Zapolska - Tresowane dusze

Premiera: 15 maja 2015
Liczba spektakli: 18
Liczba widzów: 1747

Magda Kupryjanowicz - Portret damy

Premiera: 17 maja 2015
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 1831

Michele Riml - Raj dla opornych

Premiera: 6 czerwca 2015
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 6127

William Shakespeare - Wesołe kumoszki z Windsoru

Premiera: 28 czerwca 2015
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 5280

Antoni Słonimski - Murzyn warszawski

Premiera: 17 lipca 2015
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 989

Edward Albee - Kto się boi Virginii Woolf?

Premiera: 2 października 2015
Liczba spektakli: 16
Liczba widzów: 4003

Intro (spektakl Teatru Dada von Bzdulov)

Premiera: 7 października 2015
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 86

Ireneusz Iredyński - Kreacja

Premiera: 16 stycznia 2016
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 253

Peter de Baan, Charles den Tex - Pełnia szczęścia

Premiera: 26 lutego 2016
Liczba spektakli: 11
Liczba widzów: 1352

Horace McCoy - Czyż nie dobija sie koni

Premiera: 2 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 2105

Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz - Przygody Koziołka Matołka

Premiera: 15 maja 2016
Liczba spektakli: 21
Liczba widzów: 2513

Tennesse Williams - Noc iguany

Premiera: 20 maja 2016
Liczba spektakli: 10
Liczba widzów: 1224

Marcin Cecko - Fahrenheit 451

Premiera: 2 czerwca 2016
Liczba spektakli: 9
Liczba widzów: 1939

Charles Ludlam - Par paranoje

Premiera: 2 lipca 2016
Liczba spektakli: 17
Liczba widzów: 2681

spektakl teatru Dada von Bzdulov - Why don't you like sadness?/Strategia (mimowolna reaktywacja)

Premiera: 22 lipca 2016
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 101

Franciszek Bohomolec, Aleksander Fredro - Uwiedzeni

Premiera: 6 sierpnia 2016
Liczba spektakli: 15
Liczba widzów: 3037

Wyjazdy krajowe:

Broniewski

Data: 25 października 2016
Miejce: Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji
Miasto: Barcin

Broniewski

Data: 28 października 2016
Miejce: Żuławski Ośrodek Kultury
Miasto: Nowy Dwór Gdański

Broniewski

Data: 4 listopada 2016
Miejce: Nowosolski Dom Kultury
Miasto: Nowa Sól

Broniewski

Data: 6 listopada 2016
Miejce: Krotoszyński Ośrodek Kultury
Miasto: Krotoszyn

Broniewski

Data: 8 listopada 2016
Miejce: XII Wielki Teatr w Małym Mieście
Miasto: Jarocin

Broniewski

Data: 13 listopada 2016
Miejce: Gminny Ośrodek Kultury
Miasto: Sierakowice

Fado

Data: 5 listopada 2016
Miejce: Ośrodek Kultury i Sportu
Miasto: Żukowo

Fado

Data: 1 lipca 2017
Miejce: Fado Festiwal
Miasto: Grudziądz

Fahrenheit 451

Data: 20 kwietnia 2017
Miejce: I Festiwal Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie"
Miasto: Lublin

Fahrenheit 451

Data: 6 lipca 2017
Miejce: XXX ULICA Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
Miasto: Kraków

Kto się boi Virginii Woolf?

Data: Maj 2017
Miejce: VIII Festiwal Literartury i Teatru BEETWEEN.POMIĘDZY
Miasto: Sopot

Wesołe kumoszki z Windsoru

Data: 12 października 2016
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Wesołe kumoszki z Windsoru

Data: 10 marca 2017
Data powrotu: 12 marca 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 4 lipca 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 8 lipca 2017
Data powrotu: 9 lipca 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 11 lipca 2017
Data powrotu: 16 lipca 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 19 lipca 2017
Data powrotu: 21 lipca 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 23 lipca 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 6 sierpnia 2017
Miejce: XI Festiwal Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 8 sierpnia 2017
Data powrotu: 13 sierpnia 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 15 sierpnia 2017
Data powrotu: 17 sierpnia 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 22 sierpnia 2017
Data powrotu: 27 sierpnia 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data: 29 sierpnia 2017
Data powrotu: 31 sierpnia 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Zakochany Szekspir

Data:
Data powrotu: 1 lipca 2017
Miejce: Gdański Teatr Szekspirowski
Miasto: Gdańsk

Wyjazdy zagraniczne:

Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla Krzysztofa Gordona; Srebrne Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla: Floriana Staniewskiego, Adama Orzechowskiego; Brązowe Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla: Cezarego Niedziółki, Marii Mielnikow-Krawczyk, Grzegorza Gzyla, Mirosława Krawczyka, Krzysztofa Matuszewskiego, Roberta Ninkiewicza, Grzegorza Wiśniewskiego; Nagrody Specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców Województwa Pomorskiego dla: Aliny Lipnickiej, Wandy Neumann, Ryszarda Moskaluka, Grażyny Florek; Nagrody Specjalne prezydenta Miasta Sopotu dla: Krystyny Łubieńskiej, Marii Zawadzkiej, Elżbiety Goetel, Łucji i Brunona Sobczaków, Ryszarda Ronczewskiego; Nagrody prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury dla: Haliny Winiarskiej, Haliny Słojewskiej, Bogusławy Czosnowskiej, Jerzego Kiszkisa, Cezarego Niedziółki, Adama Orzechowskiego; Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni dla: Jana Sieradzińskiego, Adama Kazimierza Treli, Barbary Krafftówny; Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego dla: Mirka Kaczmarka „za udane pasmo realizacji artystycznych, stworzenie oryginalnych, uzupełniających sceniczną opowieść, scenografii do spektakli: Kreacja, Fahrenheit 451 w Teatrze Wybrzeże oraz Krzyżacy Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku”, Jarosława Tumidajskiego „za konsekwentną wizję artystyczną Kreacji oraz przemianę dramatu w dzieło z pogranicza teatru i performansu na scenie Teatru Wybrzeże”; Honorowa Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska dla Teatru Wybrzeże za Kreację Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego; Nagroda Teatralna Miasta Gdańska dla Mirka Kaczmarka za scenografię do Kreacji, Uwiedzionych, Fahrenheit 451 oraz do Krzyżaków; Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla: Rudolfa Zioło z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej, Marzeny Nieczui Urbańskiej z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej, Jerzego Gorzko z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, Katarzyny Wołodźko z okazji jubileuszu 25-lecia pracy zawodowej; Złota Kieszeń za najlepsze kostiumy dla grupy Mixer w składzie: Monika Ulańska, Dorota Gaj-Woźniak i Robert Woźniak za spektakl Fahrenheit 451 na I Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”; Złote Lwy dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Doroty Kolak za rolę w filmie Zjednoczone stany miłości na XLII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.