Teatr Wielki – Opera Narodowa

adres: 00-950 Warszawa, pl. Teatralny 1
tel. +48 22 692 02 00 (centr.), +48 22 826 04 23 (fax), +48 22 692 02 06 (BOW)
e-mail: office@teatrwielki.pl
www.teatrwielki.pl

status organizacyjny: teatr narodowy
budżet roczny 2017:
liczba scen: 2
Scena Duża – Sala Stanisława Moniuszki (1 760 miejsc), Scena Kameralna – Sala Emila Młynarskiego (248 miejsc), dodatkowo Foyer Główne, Sale Redutowe

Uniwersytet Wiedzy Operowej dla Dorosłych, Uniwersytet Wiedzy Operowej dla Dzieci, rodzinne zabawyw w Wielkim, poranki muzyczne, spotkanie z wirtuozem, lekcje teatralne,
Dni Sztuki Tańca
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

Teatr Wielki działa od 1833 roku, w latach 1865–1915 wchodził w skład Warszawskich Teatrów Rządowych. Po II wojnie działalność zainaugurował 4 grudnia 1945 roku.
dyrektor: Waldemar Dąbrowski

zastępca dyrektora ds. artystycznych: Mariusz Treliński
zastępca dyrektora ds. Polskiego Baletu Narodowego: Krzysztof Pastor

dyrektor muzyczny: Andriy Yurkevych (do...), Grzegorz Nowak (od...)
zastępca dyrektora ds. administracyjnych: Krzysztof Płatek
zastępca dyrektora ds. technicznych: Janusz Chojecki
zastępca dyrektora ds. finansowych i rozwoju: Hanna Trzeciak

kierownik chóru: Bogdan Gola (do...), Mirosław Janowski (od 1 września 2017), p.o. kierownika chóru: Mirosław Janowski (do 31 sierpnia 2017), pełnomocnik dyrektora ds. kontaktów ze środowiskami twórców: Katarzyna Nowicka, pełnomocnik dyrektora ds. muzycznych: Stanisław Leszczyński, kierownik ds. programowo-organizacyjnych Polskiego Baletu Narodowego: Paweł Chynowski, kierownik działu literackiego: Marcin Fedisz, kierownik działu programów edukacyjnych: Anna Sapiego, kierownik działu impresariatu, organizacji pracy artystycznej i obsad: Paweł Marzec, kierownik Muzeum Teatralnego: Monika Chudzikowska, pianiści korepetytorzy solistów: Anna Maria Dukszto-Delepaut, Renata Gniatkowska, Ewa Pelwecka, Yaryna Rak, Małgorzata Szymańska-Sadlakowska, korepetytor-koordynator korepetytorów solistów, asystentów dyrygenta i konsultantów językowych: Anna Marchwińska, reżyser-koordynator zespołu asystentów: Jerzy Krysiak, pedagog-koordynator pracy zespołu baletu: Kalina Schubert, pedagodzy-korepetytorzy Polskiego Baletu Narodowego: Anita Borkowska, Valeriy Mazepchik, Ilona Molka, główny specjalista-baletmistrz: Curtis Foley (od 23 sierpnia 2016), asystent choreografa-choreologa: Berenika Jakubczak, akompaniatorzy baletu: Jerzy Jarawka, Marcin Mazurek, Sergiej Morozow, Paulina Nosek, pianiści korepetytorzy chóru: Wioleta Łukaszewska, Małgorzata Piszek
soliści-śpiewacy: Ryszard Cieśla, Robert Dymowski, Czesław Gałka, Adam Kruszewski, Anna Lubańska, Mieczysław Milun, Krzysztof Szmyt, Adam Zdunikowski

Polski Balet Narodowy: I soliści – Chinara Alizade,, Magdalena Ciechowicz, Dagmara Dryl-Anczykowska, Yuka Ebihara, Marta Fiedler, Karolina Jupowicz-Doroszewska, Paweł Koncewoj (Pavel Kantsavy), Dominika Krysztoforska, Izabela Milewska, Wojciech Ślęzak, Dawid Trzensimiech, Maksim Wojtiul (Voitsiul), Vladimir Yaroshenko, Maria Żuk (Zhuk);

soliści – Bartosz Anczykowski, Arkadiusz Gołygowski, Agnieszka Jankowska (Pietyra), Mai Kageyama, Robin Kent, Ana Kipshidze, Adam Kozal, Katarzyna Lewandowska-Turzynska, Anna Lorenc-Bondara, Ewa Nowak, Carlos Martín Pérez, Palina Rusetskaya, Sebastian Solecki (do...), Jacek Tyski, Emilia Wacholska, Patryk Walczak, Irina Wasilewska (Iryna Vasileuskaya), Aneta Zbrzeźniak;

koryfeje – Małgorzata Aftowicz, Robert Bondara, Michał Chróścielewski, Zbigniew Czapski-Kłoda, Joanna Drabik, Yurika Kitano, Shunsuke Mizui, Karolina Sapun, Margarita Simonova, Kristów Szabó, Michał Tużnik, Kurusz Wojeński, Bartosz Zyśk;

tancerze zespołowi – Melissa Abel, Lorenzo Alberti, Jordan Bautista , Piotr Bednarczyk, Marta Cerioli , Lubow Chmielewska (Liubov Khmelevska), Marta Czerniawska, Anna Czeszejko, Renato De Leon (do...), Małgorzata Dębska, Kenneth Dwigans, Marco Esposito (od 1 października 2016), Tomasz Fabiański, Aleksandra Foltman (Pawlina), Anna Hop, Jaeeun Jung , Paulina Jurkowska, Wadzim Kezik, Wiktoria Kotlińska,, Remy Lamping, Phoebe Liggins , Paulina Magier, Daria Majewska, Anna Mendakiewicz, Anita Mikołajczyk-Wasilewska, Adam Myśliński, Iwona Nalewajka, Swietłana Owsiankina (Svetlana Ovsyankina), Dan Ozeri, Natalia Pasiut, Lachlan Phillips, Kiki Saito, Remigiusz Smoliński, Lynsey Sutherland, Leonard Simek, Magdalena Tandek, Eliza Trautsolt-Walaszczyk, Łukasz Tużnik, Rinaldo Venuti, Rachael Vrbancic, Stella Walasik, Takeshi Watanabe, Aneta Wira-Ostaszyk, Olga Yaroshenko, Izabela Zabłocka, Agata Ziółkowska

chór: Anna Adamko, Agnieszka Bajer, Roman Berbaum, Wioletta Bijata, Tomasz Borkowski, Wojciech Buciński, Igor Buczyński, Izabela Burakowska, Zaretta Bursche, Piotr Chmiel, Agnieszka Chmielewska, Dariusz Duch, Robert Dullas, Maciej Dunin-Borkowski, Wojciech Dylewski, Radosław Flasza, Magdalena Freino, Piotr Gałecki, Katarzyna Grabska-Miroszczuk, Michał Harasym, Mirosław Janus, Stefania Janus-Kinicka, Jakub Jarmuła, Joanna Jękot-Bajtlik, Grzegorz Karczmarzyk, Marta Kasprzyk, Maria Kaźmirowicz, Lidia Kitlińska, Marcin Kłosiński, Stanisław Kokowski, Jacek Kostoń, Monika Kowalska, Gabriel Kozłowski, Tadeusz Kozłowski, Marek Kulik, Teresa Lewandowska, Marcin Maciak, Mariusz Majchrowicz, Magdalena Majlert-Strzałka, Tomasz Markiewicz, Joanna Michalska, Adam Miroszczuk, Maciej Molenda, Małgorzata Moniuk, Katarzyna Mozol, Iwona Murawska-Truszczyńska, Stefan Nemtusiak, Ewa Nowak, Daniel Oleksy, Marcin Olszowy, Andrzej Paulanis, Michał Piskor, Beata Piwowarska-Traut, Anna Płachecka, Agnieszka Płatek, Marzanna Pogłud-Kisielewska, Joanna Puławska, Marta Radwańska, Ewa Roguska, Joanna Rosner, Magdalena Rzęsikowska, Elżbieta Sajnok-Gałecka, Alicja Schirmer, Dagmara Sokalska, Anna Szczepańska-Morawska, Dominika Szewczyk, Barbara Tobera-Przybysz, Bartosz Tomczuk, Maciej Ufniak, Beata Ułas, Cecylia Węgier, Marta Wiktorowska, Agnieszka Wilemajtys, Dorota Wojtyniak, Małgorzata Wolarska, Zbigniew Wołosiewicz, Dorota Wójcik, Łukasz Wroński, Piotr Zagórski, Małgorzata Zalewska, Justyna Zanni (Kabała), Michał Zambrzycki, Katarzyna Zimak, Artur Żołnacz

inspicjenci: Marzenna Domagało-Kulak, Katarzyna Fortuna, Zuzanna Grzegorowska (od...), Teresa Krasnodębska, Ludmiła Ołtarzewska (od...), Andrzej Wojtkowiak, Jarosław Zaniewicz; sufler: Jacek Parol

Władysław Żeleński - Goplana.

Libretto Ludomił German według „Balladyny” Juliusza Słowackiego, dyrygent Grzegorz Nowak, reżyseria, scenografia i kostiumy Janusz Wiśniewski, opieka choreograficzna Emil Wesołowski, ruch sceniczny Bartosz Zyśk, przygotowanie chóru Mirosław Janowski, reżyseria światła Felice Ross, charakteryzacja Dorota Sabak, projekcje video Ewa Krasucka, Matijos Gebreselassie, asystent dyrygenta Marta Kluczyńska, asystenci reżysera Krzysztof Knurek, Anna Zwiefka, asystent choreografa Ilona Molka.

Obsada: Kirkor – Arnold Rutkowski; Kostryn – Mariusz Godlewski; Wdowa – Małgorzata Walewska; Balladyna – Wioletta Chodowicz; Alina – Katarzyna Trylnik; Grabiec – Rafał Bartmiński; Goplana – Edyta Piasecka; Skierka – Karolina Sołomin; Chochlik – Anna Bernacka; Wypatrujący Oczy – Jan Żądło; Duch Aliny – Remy Lamping.
Premiera: 21 października 2016 w Sali Moniuszki.
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 8487

Chopiniana/Bolero/Chroma.

Premiera: 25 listopada 2016
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 13973

Wolfgang Amadeusz Mozart - Czarodziejski flet.

Libretto Emanuel Schikaneder, dyrygent Andriy Yurkevych, Piotr Staniszewski, inscenizacja Suzanne Andrade, Barrie Kosky, animacje Paul Barritt, koncepcja Suzanne Andrade, Paul Barritt, Barrie Kosky, scenografia i kostiumy Esther Bialas, dramaturg Ulrich Lenz, reżyseria światła Diego Leetz, przygotowanie chóru Mirosław Janowski, przygotowanie solistów Danuta Chmurska, asystent dyrygenta Dawid Runtz, asystenci reżysera Jerzy Krysiak, Agata Dyczko, Krzysztof Knurek.

Obsada: Pamina – Iwona Sobotka, Lucyna Jarząbek; Tamino – Joel Prieto, Manuel Günther, Emil Ławecki; Królowa Nocy – Aleksandra Olczyk, Joanna Moskowicz; Sarastro – Rafał Siwek, Remigiusz Łukomski, Volodymyr Pankiv; Papageno – Mikołaj Trąbka, Bartłomiej Misiuda; Papagena – Iwona Handzlik, Ayşe Şenoğul; Monostatos – Mateusz Zajdel, Mateusz Stachura; Pierwsza Dama – Ewa Majcherczyk, Marcelina Beucher; Druga Dama – Elżbieta Wróblewska, Anna Borucka; Trzecia Dama – Karolina Sikora, Agata Schmidt; Pierwszy Zbrojny – Piotr Maciejowski; Drugi Zbrojny – Paweł Kołodziej; Trzej Chłopcy – Maciej Kasperek, Szymon Strusiński, Leon Marut, Wojciech Jasiński, Mikołaj Winkler oraz chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, soliści z Chóru Dziecięcego „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego, statyści.
Premiera: 11 grudnia 2016 w Sali Moniuszki.
Liczba spektakli: 12
Liczba widzów: 20823

Gioacchino Rossini - Turek we Włoszech.

Libretto Felice Romani, dyrygent Andriy Yurkevych, reżyseria Christopher Alden, przekaz reżyserski Karolina Sofulak, scenografia Andrew Lieberman, kostiumy Kaye Voyce, reżyseria światła Adam Silverman, ruch sceniczny Anna Maria Bruzzese, przygotowanie chóru Mirosław Janowski, asystenci dyrygenta Piotr Staniszewski, Marta Kluczyńska, asystenci reżysera Aurelie Maestre, Barbara Wiśniewska.

Obsada: Selim – Łukasz Goliński; Donna Fiorilla – Edyta Piasecka; Don Geronio – Tiziano Bracci; Don Narciso – Pavel Kolgatin; Prosdocimo – Giulio Mastrototaro; Zaida – Anna Bernacka; Albazar – Przemysław Baiński.
Premiera: 17 marca 2017.
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 8072

O Królestwie Dnia i Nocy oraz zaczarowanych instrumentach. Według Czarodziejskiego fletu Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Premiera: 21 marca 2017
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 1624

Piotr Czajkowski - Jezioro łabędzie .

Premiera: 20 maja 2017
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 162

Erich Wolfgang Korngold - Umarłe miasto.

Premiera: 10 czerwca 2017
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 6684

Darkness.

Premiera: 14 czerwca 2017
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 815

Zuzanna Falkowska, Janusz Stokłosa - Sen nocy letniej.

Premiera: 24 czerwca 2017
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 974

Giuseppe Verdi (wznowienie 9 marca 2007) - Nabucco

Premiera: 26 czerwca 1992
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 6979

Giacomo Puccini - Madame Butterfly

Premiera: 29 maja 1999
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 7003

Ludwig Minkus - Bajadera

Premiera: 15 maja 2004
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 7414

Piotr Czajkowski - Oniegin

Premiera: 28 kwietnia 2007
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 9854

Giuseppe Verdi - Traviata

Premiera: 25 lutego 2010
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 10615

Mieczysław Weindberg - Pasażerka

Premiera: 8 października 2010
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 3104

Persona

Premiera: 18 września 2011
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 1453

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów i Król myszy

Premiera: 25 listopada 2011
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 12423

Siergiej Prokofiew - Romeo i Julia

Premiera: 7 marca 2014
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów:

Obsesje

Premiera: 29 marca 2014
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 957

Ludwig Minkus - Don Kichot

Premiera: 29 maja 2014
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 11144

Eugeniusz Knapik - Moby Dick

Premiera: 25 czerwca 2014
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 2128

Wojciech Bogusławski, Jan Stefani - Cud, albo Krakowiaki i Górale

Premiera: 13 marca 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 951

Casanova w Warszawie

Premiera: 13 maja 2015
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 6399

Gioacchino Rossini - Wilhelm Tell

Premiera: 21 czerwca 2015
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 4676

Stanisław Moniuszko - Straszny dwór

Premiera: 8 listopada 2015
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 7522

Poskromienie złośnicy

Premiera: 27 listopada 2015
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 4398

Paulina Zajkowska - Bajko, gdzie jesteś

Premiera: 3 stycznia 2016
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 4627

Burza

Premiera: 9 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 5488

Francis Poulenc - Głos ludzki

Premiera: 16 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 712

Królewna Śnieżka

Premiera: 12 czerwca 2016
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 1757

Toshio Hosokawa - Matsukaze

Premiera: 31 maja 2017
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 5199

projekty edukacyjne -

Premiera:
Liczba spektakli: 66
Liczba widzów: 7601

koncerty i występy gościnne -

Premiera:
Liczba spektakli: 89
Liczba widzów: 62078

Wyjazdy krajowe:

Chopiniana/Moving rooms/Bolero

Data: 4 grudnia 2016
Miejce: Centrum Spotkania Kultur
Miasto: Lublin

Persona

Data: 23 października 2016
Miejce: VI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA
Miasto: Tarnów

Wyjazdy zagraniczne:

Burza

Data: 19 kwietnia 2017
Miejce: Teatr Aleksandryjski
Miasto: Sankt Petersburg
Kraj: Rosja

Romeo i Julia

Data: 16 września 2016
Data powrotu: 17 września 2016
Miejce: Zuiderstrandtheater
Miasto: Haga
Kraj: Holandia

Nagroda "Gustaw" dla Waldemara Dąbrowskiego.