Opera Nova

adres: 85-070 Bydgoszcz, ul. Focha 5
tel. +48 52 325 15 02 (centr.), +48 52 325 15 10 (sekr.), +48 52 325 16 39 (fax), + 48 52 325 16 55 (BOW)
e-mail: sekretariat@operanova.bydgoszcz.pl, dyrekcja@opera.bydgoszcz.pl
www.opera.bydgoszcz.pl

status organizacyjny: teatr marszałkowski
budżet roczny 2017: 16 619 000 zł (dotacja)
liczba scen: 2
Duża Sala (803 miejsca), Mała Kameralna im. Felicji Krysiewiczowej (189 miejsc)

czytania, wykłady, itp:
Bydgoski Festiwal Operowy

Opera działa od 1956 roku.

dyrektor: Maciej Figas

I zastępca dyrektora: Wojciech Bartczak, kierownik baletu-pedagog: Ilona Jaświn-Madejska, kierownik chóru: Henryk Wierzchoń, dyrygent: Piotr Wajrak, asystent dyrygenta: Kamil Parcheta (od 5 września 2016), konsultant wokalny solistów: Katarzyna Rymarczyk (współpraca), konsultant wokalny chóru: Elżbieta Wtorkowska (współpraca), asystenci reżysera: Dorota Borowicz (od 31 sierpnia 2017), Ryszard Smęda (współpraca), Edward Stasiński (współpraca), inspektor baletu: Ryszard Madejski, inspektor chóru: Edward Bereit (od 1 września 2016), Józef Guździoł (do 31 sierpnia 2016), inspektor orkiestry: Przemysław Nawrocki, korepetytorzy: Łarisa Cypłakowa (współpraca), Magdalena Holec, Dorian Makowski (współpraca), Artur Pilch, Marianna Sybiriakova-Khikhlovska (od 1 grudnia 2016), Łukasz Urbaniak (współpraca), Olga Wołkowa
soliści-śpiewacy: Halina Fulara-Duda (do 31 sierpnia 2017), Darina Gapicz-Antepe, Łukasz Goliński, Małgorzata Grela, Jacek Greszta, Maciej Musiał (do 21 sierpnia 2016), Sławomir Kowalewski (od 1 września 2016), Krystyna Nowak, Katarzyna Nowak-Stańczyk, Magdalena Polkowska-Szachnowska, Ewelina Rakoca-Larcher (do 15 lipca 2017), Janusz Ratajczak, Małgorzata Ratajczak, Szymon Rona, Ryszard Smęda (do 28 sierpnia 2017), Dorota Sobczak, Tadeusz Szlenkier, Pavlo Tolstoy, Marta Ustyniak-Babińska, Victoria Vatutina, Jolanta Wagner (od 22 sierpnia 2016), Janusz Żak (od 1 września 2016)

balet: I soliści – Wiktor Dieriewianko, Olga Karpowicz, Piotr Kobierzyński; soliści – Olessia Denissova, Angelika Gembiak, Krzysztof Górski, Mariusz Kowalczyk, Marta Kowalczyk, Marta Kurkowska, Vladimir Seleznev (do 31 sierpnia 2017), Tomasz Siedlecki, Sebastian Skalski (do 17 marca 2017); koryfeje – Anna Bebenow, Anna Bobrowska, Sylwia Brzezińska,Tomasz Gruszecki, Eugenie Hecquet (od 16 sierpnia 2016), Marta Kwaśniak, Ryszard Madejski, Seiru Nagahori (do 31 sierpnia 2017), Paweł Nowicki, Joanna Oleś-Strojna, Anna Pietrykowska, Elżbieta Ponicka-Bukolt, Konrad Przybytniak, Natalia Ścibak, Shiori Taguchi (od 25 sierpnia 2017), Tomasz Wojciechowski; tancerze – Clelia Averna (do 13 września 2016), Marta Berezowska, Ewa Białek-Seleznev, Agnieszka Błaszczyk, Camilla Botticini (od 27 września 2016 do 31 marca 2017), Sarah Branch (od 21 sierpnia 2017), Tess Buck Gili (od 31 stycznia 2017), Natallia Hlinskikh-Rochna, Artem Kharchyk (od 27 września do 4 października 2016), Sandra Kruk, Gabriele Lucci (od 16 sierpnia 2016), Mariola Moder-Kułakowska (do 30 września 2016), Remigiusz Orłowski, Yauheni Raukuts (do 31 sierpnia 2016), Ewa Sikorska, Magdalena Tandek (do 31 sierpnia 2016), Rafał Tandek, Kamil Waszkiewicz (OD 21 sierpnia 2017), Monika Zaniewicz (do 31 sierpnia 2016)

chór: Ewa Banasiak, Anna Baran, Orlin Bebenow, Edward Bereit, Michał Błoński, Andrzej Brucki (do 30 września 2016), Jerzy Doliński, Jonasz Dunajski, Krzysztof Dziedzic (do 31 sierpnia 2016), Mateusz Eckert, Marta Fortuna, Lidia Golińska, Hanna Grot (do 30 września 2016), Józef Guździoł, Joanna Gwiazdowska, Leszek Holec, Małgorzata Horoszkiewicz, Izabela Januszewska, Przemysław Jendrzejewski, Eugeniusz Kalinowski, Krystyna Klimczak (do 30 wrzesnia 2016), Aleksandra Koczorowska, Paweł Krasulak, Tatiana Kujawskmaciej Musiał (od 22 sierpnia 2016), Sławomir Naborczyk, Renata Nowak (do 30 września 2016), Paweł Olszyna, Klaudia Pawełczyk-Skalisz, Marzena Pawlicka, Hanna Pawlitka, Aleksandra Pliszka, Mariola Rybicka-Miccio, Łukasz Seremet, Elżbieta Skrobiszewska, Danuta Słowińska, Kamila Sójka, Janusz Stolarski, Grzegorz Szachnowski, Anna Tadeusiak (od 21 sierpnia 2018), Joanna Tkaczuk, Paweł Urban, Jolanta Wagner (do 21 sierpnia 2016), Anna Wawrzyniak, Marek Wawrzyniak, Mariola Winkler-Kołtyś, Mirosław Woźniak, Bożena Wysocka, Jakub Zarębski, Jacek Zieliński, Krzysztof Zimny, Ewelina Żak

sufler-inspicjent: Anna Kopycińska, Agnieszka Ryczak

Karol Szymanowski - Stabat Mater/Harnasie.

STABAT MATER. „Kniaź Patiomkin” op. 51, muzyka na małą orkiestrę i chór męski do V aktu dramatu Tadeusza Micińskiego, „Stabat Mater” op. 53 na sopran, alt, baryton i orkiestrę do słów średniowiecznej sekwencji w przekładzie Józefa Jankowskiego, Inscenizacja i choreografia Robert Bondara, kierownictwo muzyczne Maciej Figas, scenografia Julia Skrzynecka, przygotowanie chóru Henryk Wierzchoń, reżyseria światła Maciej Igielski, asystenci choreografa Anna Bebenow, Anna Pietrykowska, dyrygent Maciej Figas. HARNASIE. „Harnasie” op. 55, balet-pantomima w dwu odsłonach z epilogiem na orkiestrę, chór mieszany i tenor solo do scenariusza kompozytora i Jerzego Mieczysława Rytarda. Inscenizacja i choreografia Robert Bondara, kierownictwo muzyczne Maciej Figas, scenografia Julia Skrzynecka, przygotowanie chóru Henryk Wierzchoń, reżyseria światła Maciej Igielski, asystenci choreografa Anna Bebenow, Anna Pietrykowska, dyrygent Maciej Figas.

Obsada: STABAT MATER. Sopran – Katarzyna Nowak-Stańczyk, Krystyna Nowak, Magdalena Polkowska, Victoria Vatutina, Magdalena Chmielecka; Alt – Aleksandra Gudzio, Małgorzata Ratajczak, Dorota Sobczak; Baryton – Jarosław Bręk, Łukasz Goliński, Sławomir Kowalewski, Leszek Skrla; Matka – Anna Bobrowska, Angelika Gembiak, Olga Karpowicz, Marta Kurkowska, Anna Pietrykowska; Syn – Tomasz Gruszecki, Paweł Nowicki, Tomasz Siedlecki, Tomasz Wojciechowski; Czarny – Wiktor Dierewianko, Krzysztof Górski, Rafał Tandek, Tomasz Wojciechowski; zespół – Marta Berezowska, Ewa Białek-Seleznev, Agnieszka Błaszczyk, Anna Bobrowska, Camilla Botticini, Sylwia Brzezińska, Angelika Gembiak, Eugenie Hecquet, Olga Karpowicz, Marta Kowalczyk, Sandra Kruk, Marta Kurkowska, Joanna Oleś-Strojna, Anna Pietrykowska, Ewa Sikorska, Natalia Ścibak, Wiktor Dierewianko, Krzysztof Górski, Tomasz Gruszecki, Piotr Kobierzyński, Mariusz Kowalczyk, Gabriele Lucci, Seiru Nagahori, Paweł Nowicki, Remigiusz Orłowski, Konrad Przybytniak, Vladimir Seleznev, Tomasz Siedlecki, Rafał Tandek, Tomasz Wojciechowski. HARNASIE. Tenor – Janusz Ratajczak, Szymon Rona, Tadeusz Szlenkier, Pavlo Tolstoy; Harnaś – Krzysztof Górski, Tomasz Siedlecki, Rafał Tandek, Tomasz Wojciechowski; Młoda – Anna Bobrowska, Angelika Gembiak, Marta Kurkowska, Anna Pietrykowska; Młody – Tomasz Gruszecki, Mariusz Kowalczyk, Paweł Nowicki, Tomasz Siedlecki; Ojciec – Wiktor Dierewianko, Piotr Kobierzyński, Vladimir Seleznev; Matka – Olga Karpowicz, Joanna Oleś-Strojna, Anna Pietrykowska, Elżbieta Ponicka-Bukolt; Wdowa – Olessia Denissova, Anna Bebenow, Elżbieta Ponicka-Bukolt; Kelner – Ryszard Madejski; Harnasie – Wiktor Dierewianko, Krzysztof Górski, Tomasz Gruszecki, Piotr Kobierzyński, Mariusz Kowalczyk, Gabriele Lucci, Seiru Nagahori, Paweł Nowicki, Remigiusz Orłowski, Konrad Przybytniak, Vladimir Seleznev, Tomasz Siedlecki, Rafał Tandek, Tomasz Wojciechowski; Goście weselni – Anna Bebenow, Marta Berezovska, Ewa Białek-Seleznev, Agnieszka Błaszczyk, Anna Bobrowska, Camilla Botticini, Sylwia Brzezińska, Olessia Denissova, Angelika Gembiak, Eugenie Hecquet, Olga Karpowicz, Marta Kowalczyk, Sandra Kruk, Marta Kurkowska, Joanna Oleś-Strojna, Elżbieta Ponicka-Bukolt, Ewa Sikorska, Natalia Ścibak, Wiktor Dierewianko, Krzysztof Górski, Tomasz Gruszecki, Piotr Kobierzyński, Mariusz Kowalczyk, Gabriele Lucci, Seiru Nagahori, Paweł Nowicki, Remigiusz Orłowski, Konrad Przybytniak, Vladimir Seleznev, Tomasz Siedlecki, Rafał Tandek, Tomasz Wojciechowski; Tancerze góralscy – Sylwia Brzezińska, Marta Kowalczyk, Sandra Kruk, Anna Pietrykowska, Ewa Sikorska, Natalia Ścibak, Krzysztof Górski, Piotr Kobierzyński, Mariusz Kowalczyk, Paweł Nowicki, Konrad Przybytniak, Vladimir Seleznev; Kapela góralska na scenie – Jacek Kwaśniak, Michał Kwaśniak.
Premiera: 22 października 2016.
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 4107

Wolfgang Amadeusz Mozart - Le nozze di Figaro ossia la folle giornata.

Libretto Lorenzo da Ponte, reżyseria Wojciech Adamczyk, kierownictwo muzyczne Marcin Sompoliński, scenografia Marcelina Początek-Kunikowska, kostiumy Maria Balcerek, choreografia Zofia Rudnicka, przygotowanie chóru Henryk Wierzchoń, asystent reżysera Dorota Borowicz, asystent dyrygenta Kamil Parcheta, asystent choreografa Anna Bebenow, asystent kostiumologa Magdalena Kut, dyrygent Marcin Sompoliński.

Obsada: Hrabia Almaviva – Sławomir Kowalewski, Łukasz Motkowicz, Adam Zaremba; Hrabina Almaviva – Gabriela Kamińska, Magdalena Polkowska, Anna Wierzbicka; Zuzanna, narzeczona Figara – Krystyna Nowak, Marta Ustyniak, Victoria Vatutina; Figaro – Łukasz Goliński, Artur Janda, Janusz Żak; Cherubino, paź Hrabiego – Karolina Makuła, Ewelina Rakoca-Larcher, Dorota Sobczak; Marcelina – Małgorzata Grela, Katarzyna Nowak-Stańczyk; Bartolo, lekarz z Sewilli – Jacek Greszta, Łukasz Jakubczak; Basilio, meastro di musica – Maciej Musiał, Sławomir Naborczyk, Szymon Rona; Don Curzio, sędzia – Maciej Musiał, Sławomir Naborczyk, Szymon Rona; Barbarina, córka ogrodnika Antonia – Krystyna Nowak, Hanna Okońska, Marta Ustyniak; Antonio, ogrodnik Hrabiego i wuj Zuzanny – Jacek Greszta, Łukasz Jakubczak, Jakub Zarębski oraz orkiestra, chór i balet Opery Novej.
Premiera: 29 kwietnia 2017 w ramach XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego.
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3122

Johann Strauss - Zemsta nietoperza

Premiera: 16 października 1995
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2261

Giuseppe Verdi - La Traviata

Premiera: 19 września 1998
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1839

Georges Bizet - Carmen

Premiera: 1 maja 1999
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2922

Gioacchino Rossini - Cyrulik sewilski

Premiera: 12 października 2002
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1513

Bogdan Pawłowski - Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Premiera: 2 grudnia 2002
Liczba spektakli: 5
Liczba widzów: 3561

Emmerich Kálmán - Hrabina Marica

Premiera: 23 kwietnia 2003
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3046

Wolfgang A. Mozart - Czarodziejski flet

Premiera: 2 maja 2006
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2243

Ignacy Jan Paderewski - Manru

Premiera: 21 października 2006
Liczba spektakli: 2
Liczba widzów: 1233

Gaetano Donizetti - Napój miłosny

Premiera: 18 kwietnia 2009
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 3710

Johann Strauss - Baron cygański

Premiera: 6 listopada 2010
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 2716

Feliks Mendelssohn - Sen nocy letniej

Premiera: 19 listopada 2011
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2261

Antonin Dwożak - Rusałka

Premiera: 28 kwietnia 2012
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2244

Stanisław Moniuszko - Halka

Premiera: 27 kwietnia 2013
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2221

Pietro Mascagni/Ruggiero Leoncavallo - Rycerskość wieśniacza/Pajace

Premiera: 23 października 2013
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 1937

Emmerich Kálmán - Księżniczka czardasza

Premiera: 26 kwietnia 2014
Liczba spektakli: 7
Liczba widzów: 5195

Giuseppe Verdi - Rigoletto

Premiera: 18 października 2014
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2135

Magiczne zabawki

Premiera: 20 marca 2015
Liczba spektakli: 24
Liczba widzów: 3266

Piotr Czajkowski - Dziadek do orzechów

Premiera: 24 października 2015
Liczba spektakli: 8
Liczba widzów: 6273

Giuseppe Verdi - Don Carlos

Premiera: 23 kwietnia 2016
Liczba spektakli: 3
Liczba widzów: 2221

koncert noworoczny -

Premiera:
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 803

koncerty sylwestrowe -

Premiera:
Liczba spektakli: 6
Liczba widzów: 4817

Bogusław Kaczyński in memoriam

Premiera:
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 714

Chóry na fali

Premiera:
Liczba spektakli: 1
Liczba widzów: 1100

Koncert z okazji 60-lecia Bydgoskiej Sceny Operowej

Premiera:
Liczba spektakli: 4
Liczba widzów: 3131

Wyjazdy krajowe:

Wesele Figara

Data: 29 kwietnia 2017
Miejce: XXIV Bydgoski Festiwal Operowy
Miasto: Bydgoszcz

Wyjazdy zagraniczne:

Złote Medale za Długoletnią Służbę z okazji Jubileuszu 60-lecia Opery Bydgoskiej dla Jana Andersohna, Krzysztofa Augustyniaka, Wojciecha Bartczaka, Jolanty Bień- Mikołajczak, Roberta Chojnackiego, Jerzego Dolińskiego , Józefa Guździoła, Jarosława Jeziorskiego, Alicji Kuklińskiej, Janiny Litwiniuk, Józefa Michalskiego, Krystyny Skrzypczak, Romualdy Słomińskiej, Danieli Stasiak, Andrzeja Sułkowskigo; Srebrny Medal za Długoletnią Służbę z okazji Jubileuszu 60-lecia Opery Bydgoskiej dla Piotra Karczewskiego; Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” dla Ryszarda Smędy; Brązowe Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” dla Ilony Jaświn-Madejskiej, Janusza Ratajczaka, Henryka Wierzchonia; Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Piotra Kobierzyńskiego, Ryszarda Madejskiego; Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Andrzeja Bruckiego, Anny Kopycińskiej, Wojciecha Kuczynieckiego, Róży Woźniak, Mirosława Woźniaka; Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Jubileuszu 60-lecia Opery Bydgoskiej dla Orlina Bebenowa, Małgorzaty Ratajczak, Małgorzaty Greli, Olgi Karpowicz, Andrzeja Owsika, Olgi Wołkowej, Donata Zawiszy, Barbary Zwierz; Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki dla Grażyny Dudzińskiej, Macieja Kuczynieckiego, Tomasza Pawlickiego, Ewy Półtorak; Medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Jubileuszu 60-lecia Opery Bydgoskiej dla Krystyny Ciabaszewskiej, Henryka Kańciaka, Zofii Kowalczyk, Aleksandry Mioduskiej; Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Jubileuszu 60-lecia Opery Bydgoskiej dla Macieja Figasa, Haliny Fulary-Dudy, Małgorzaty Dudycz, Beaty Figas, Doroty Nogaj, Hanny Pawlitki; Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru dla Róży Woźniak, Jolanty Bień-Mikołajczak, I miejsce w plebiscycie publiczności dla spektaklu Wesele figara na XXIV Bydgoskim Festiwalu Operowym.